Zhrnutie odpovedí sady 48 a 49.

Ak si určíme, že zajačik sa na začiatku pozerá doprava, tak pozbiera všetky mrkvy, keď bude nasledovať napríklad tento algoritmus:

V pôvodnej verzii online zajačik nevedel vyjsť von z plániku – ak by sme mu povedali, aby šiel dopredu, ale už nebolo kam, zostal by na mieste. S touto informáciou môžeme skrátiť náš algoritmus.

Možno ste vymysleli iný algoritmus. Ak fungoval, vôbec nevadí, že bol iný 🙂 Zajačik môže pozbierať mrkvy rôznymi spôsobmi.

Hádaj, čo som

Na obrázku je prvá počítačová myška na svete! Mala v sebe dva kolmé valčeky na snímanie pohybu a len jedno tlačidlo. Patentovať si ju dal Douglas Engelbart v roku 1967.

Denná spotreba 

Priemerná denná spotreba vody na osobu je okolo 100 litrov. Míňate doma viac alebo menej vody ako je priemer? Viete aj prečo?

Ako ušetriť

Keď chceme ušetriť vodu, môžeme napríklad:

  • radšej sa sprchovať ako kúpať
  • vypínať vodu pri čistení zubov
  • riady umývať v umývačke riadu
  • práčku a umývačku riadu púšťať, len keď sú naplnené
  • používať úspornú sprchovaciu hlavicu a dvojpolohový WC systém

Ak vás táto téma zaujala, ďalšie nápady ako neplytvať vodou si môžete pozrieť v tomto videu.

Keď chceme ušetriť za elektrinu, treba sa pozrieť na spotrebiče, ktoré používame. Staré spotrebiče zvyknú byť menej efektívne, a preto spotrebujú viac elektriny. Keď zohrievame vodu v kanvici, vieme ušetriť na tom, že jej zohrejeme len toľko, koľko potrebujeme. (Ako často sa vám stáva že vylievate horúcu vodu? A ako často že horúcej vody nemáte dosť?) Niektorá elektronika môže spotrebovať elektrinu aj keď nie je zapnutá, ale zostáva v pohotovostnom režime (napríklad televízor, alebo xbox) – oplatí sa ju naozaj vypnúť, teda vytiahnuť zo zástrčky, ak ju dlhodobo nepoužívate alebo ak plánujete odísť z domu napríklad na dovolenku.

Ako je to s vypínaním svetla? Keď zhasneme, prestaneme používať elektrinu na výrobu svetla, takže teoreticky týmto spôsobom vieme ušetriť na elektrine. Avšak zapínanie a vypínanie svetla opotrebuje žiarovku. Najvýraznejší rozdiel je vidieť pri LED žiarovkách. Tie pri svojom svietení spotrebujú veľmi málo elektrickej energie, no ničí ich časté zapínanie a vypínanie. Preto sa hovorí, že sa neoplatí zhasnúť svetlo, ak sa do miestnosti plánujete čoskoro vrátiť.

Odhad

Až 785 miliónov ľudí nemá chránený vodný zdroj do polhodinovej vzdialenosti (pričom 144 miliónov ľudí pije neupravenú vodu). V 187 krajinách netečia pitná voda z kohútikov (no nie všetky z nich trpia jej nedostatkom, v niektorých krajinách sa dá kúpiť v obchode alebo načapovať pri studniach).