Úvod

Čaute decká! Dnes nás čaká všakovaké rozmýšľanie o svete okolo nás. Zahráme sa, niečo si pozrieme a dokonca aj niečo vyrobíme! Tak sa do toho hneď pustime!

DROBNÉ ÚLOHY

Kedy ráno kikiríka kohút?

V rozprávkach zvyčajne kohúty na svitaní budili svojim kikiríkaním celú dedinu, pretože ľudia nemali budík. Všimli ste si o koľkej dnes svitalo? Alebo ste vtedy ešte spali? Viete aký časový rozdiel je medzi východom slnka počas leta a počas zimy? V ktorom slovenskom meste svitá najskôr a v ktorom najneskôr?

Ako čas letí

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, kam mizne čas? Koľko času denne trávite jedením, učením sa, spaním, hraním sa, či na WC? Aktivity si pokojne doplňte o tie, ktoré radi a často robíte. Najskôr odhadnite, koľko času pri nich trávite. Potom si celý deň pre porovnanie merajte skutočné časy.

Slnečné hodiny

Už sme čas hľadali, teraz ho zmeriame. Skúste vyrobiť slnečné hodiny! Môžu byť prenosné, aby sa dali nosiť z okna do okna. Kreativite sa medze nekladú. Skúste ich sami navrhnúť alebo si pomôžte internetom. 

PRÍKLAD

Ákos cestoval z Komárna cez Šamorín do Bratislavy. Vzdialenosť z Komárna do Šamorína je 84 km a z Komárna do Bratislavy je 105 km. 

Ako Ákos cestoval, zrazu si uvedomil, že vzdialenosť, ktorú musí ešte prejsť do Šamorína, je presne polovica vzdialenosti, ktorá mu zostáva až do Bratislavy. 

Koľko kilometrov od Šamorína sa v tej chvíli nachádzal?

HRA

Radi vyhadzujte figúrky? V Človeče určite! Dnešná hra síce nie je Človeče, ale vyhadzovanie si v nej poriadne užijete.

VIDEO

O čase sa dozviete viac aj v dnešnom videu. Bol raz jeden vynálezca je rozprávka. No dozviete sa z nej úplne nové veci. Aké osudy stretli šikovných hodinárov? Kde sa vzali orloje? Prečo má deň dvadsaťštyri hodín?

Dúfame, že vás video zaujalo. Ak si chcete zopakovať, čo ste sa z neho naučili, odpovedzte na nasledujúce otázky:

  1. Na čo vlastne hovoríme o čase? Prečo naši predkovia potrebovali čas merať?
  2. Vyberte si historické hodinky, ktoré sa vám zapáčili. Na akom princípe fungovali?
  3. Bez hodiniek sa strácali lode. Ktoré vynálezy zjednoduchšili orientáciu na mori?

ZÁVER

Dúfame, že sa vám darí. Pre nikoho to teraz nie je ľahké. Ale keď budeme tolerantní k sebe aj k ostatným, všetko zvládneme!

Majte sa krásne!

Tešíme sa na tvoje odpovede k zadaniam a príkladom. Môžeš nám ich odovzdať tu: