Ak ešte svoj unikátny kód nemáš, tak ho získaš tu:

https://ucimsadoma.sk/prihlasovanie/.

Unikátny kód budeš potrebovať, keď budeš chcieť odovzdať odpovede na úlohy a získať tak cenné odznaky.

Aké tajomstvá skrýva J.K.Rowlingová? Koľko energie vám dá Horalka?

Sme radi, že s nami aj dnes idete objavovať! Už tradične začneme dnešné aktivity trochou pohybu!

ROZHÝBTE SA!

Dnes sa na našej ceste rôznymi štýlmi dostávame k hip hopu. A kto iný by nás mohol učiť ako sám Laci Strike! Začneme od základného kroku.

Keď sa budete cítiť istejšie pokračuj touto choreografiou.

Keď sa budete cítiť istejšie pokračuj touto choreografiou.

(Registrácia u Laciho nie je povinná, avšak, ak chcete zbierať body rešpektu + rôzne odznaky, a tým sledovať svoj pokrok, zaregistrujte sa a sledujte videá prihlásení.)

Úvod

Čaute!

C, D, E to sú tóny, ale aj vitamíny! Dnes im snáď prídeme na koreň. Tiež sa zahráme na šachovnici, budeme čítať aj počítať. Tak šup, poďme na to! 

DROBNÉ ÚLOHY

Mandarínky a uhorky

Po príjemnej rozcvičke nás čaká desiata. Teda, ak si ju pripravíme! Použijeme zdravé potraviny. Tie obsahujú veľa bielkovín, vitamínov, nejaké sacharidy a vlákninu. Ak vám tieto slová veľa nevravia, viac sa dozviete v dnešnom videu. 

Pripravte zdravú desiatu alebo olovrant pre všetkých členov vašej domácnosti. Určite sa potešia. Aké živiny sa vám podarilo zaradiť do desiaty?

Čo je zdravé na banáne s čokoládou?

Určite ste odhalili, že jedna zo zložiek jedla sú aj vitamíny. Vitamíny sú dôležité pre správne fungovanie nášho tela. Napríklad taký banán je bohatý na aminokyselinu tryptofán, vitamíny skupiny B a horká čokoláda je zdrojom horčíka. Preto nám miska nakrájaného banánu a dobrej čokolády zlepší náladu! Odporúčame, samozrejme, konzumovať s mierou : -)

Viete aké vitamíny ste už dnes zjedli v potravinách? Čo sa stane, keď ich máte nedostatok? A naopak, dá sa niektorým vitamínom predávkovať?

Maco Mlieč, Harry Potter či Pán prsteňov? Nájdete ich doma?

Včera sme sa zamerali na knihy, tak si skúsme ešte jednu úlohu. Máte obľúbeného spisovateľa? Aký mal život? Nájdite o ňom nejaké pikošky. Ak si neviete vybrať, napíšte o niektorom z našich obľúbených: J.G. Tajovský, J.K. Rowlingová, J.R.R. Tolkien.

Knižná výzva

Nezabudli ste na výzvu zo včera? Koľko strán z vašej knihy ste prečítali? 

 

 

PRÍKLAD

Kika upiekla slivkový koláč v tvare štvorca. Ten mal každú stranu dlhú 41 cm. Bola hladná, a tak z každého rohu odhryzla štvorček so stranou dlhou 3 cm. To jej nestačilo, a preto zo stredu každej strany pôvodného koláča odhryzla ďalší štvorček, ktorého strana mala 4 cm. 

Aký bol obvod Kikinho ohryzkaného koláča?

HRA

Kôň ťahá do L. Nebudeme však hrať šach. Hier na šachovnici je celá kopa, zamyslíte sa, aj pobavíte.

VIDEO

V dnešnom videu sa dozviete, z čoho sa skladá naša potrava a aké zložky by mali byť zastúpené v jedle, ktoré jeme. Aby sme boli zdraví, musíme sledovať vitamíny obsiahnuté v potravinách. 

Vitamíny môžu byť rozpustné vo vode alebo v tukoch. Rozpustné v tukoch sú A, D, E, K (zapamätáte si ich ako slovíčko DEKA), zvyšné sa rozpúšťajú vo vode. 

Vitamín D je dôležitý pre správnu hustotu kostí, zdravé zuby, vývoj, rast a celkové udržiavanie organizmu v optimálnom zdravotnom stave. Vitamín D získavame vystavovaním našej kože slniečku. Preto ho aktuálne máme nedostatok a počas jesene a zimy ho musíme dopĺňať vo forme výživových doplnkov. 

Viac informácií o jednotlivých zložkách sa dozviete vo videu.

Páčilo sa vám video? Skúste odpovedať na tieto otázky: 

  1. Ako sa volajú dobré tuky? Čím sú prospešné pre náš organizmus? 
  2. Koľko gramov bielkovín by ste podľa vašej váhy mali prijať každý deň?
  3. Horalka má 1130 kilojoulov. Vypočítajte, koľko teda má kilo kalórií.

ZÁVER

Tešíme sa, že vás naše úlohy bavia. Nezabudnite tráviť čas aj bez obrazoviek. Ak máte možnosť, prejdite sa, zahrajte, pomôžte v domácnosti. 

Majte sa krásne!

Tešíme sa na tvoje odpovede k zadaniam a príkladom. Môžeš nám ich odovzdať tu:

Milí seniori

Milí seniori! Máme tu niečo aj pre vás. Tieto aktivity pripravila iniciatíva Seniori v pohybe o.z..

Predošlé zadania a odpovede