Situácia: Konečne prišiel víkend! Lenže vonku je celkom chladno, a tak sa nikomu nechce ísť veľmi von. Rozhodnete sa teda spraviť nejaký ten koláč, na zlepšenie nálady. Trošku na neho však zabudnete, koláč sa začne pripekať… a ako sa ho sestra pokúša rýchlo vytiahnuť, chytí sa plechu omylom len tak rukou, a popáli si prsty.

Popáleniny vznikajú po kontakte s nejakým horúcim predmetom, vodou či priamym ohňom. Nebezpečenstvo popálenin je práve v tom, že často siahajú veľmi do hĺbky, pretože teplo rýchlo prenikne hlboko – takto spôsobia porušenie nielen kože, ale aj hlbokých podkožných štruktúr. Toto je okrem iného aj dôvod, prečo popálené miesto bolí aj dlho po ošetrení.

A ako ho teda ošetríme?

dáme popálené miesto pod tečúcu studenú vodu ?

super nápad, doma máme umývadlá, v prírode môžeme dať ruku napríklad do potoka

dáme popálené miesto do stojatej studenej vody ?

dobrý postup, je to jedno, či použijeme tečúcu alebo stojatú vodu - podľa toho, čo je zranenému menej nepríjemné

na popálené miesto dáme pár kociek ľadu ?

toto nie je najlepší nápad. Ľad je síce viac studený, ale ak ho necháme na koži pridlho, môže zranenému spôsobiť omrzlinu. To určite nechceme - v hĺbke zostane rana prihorúca, na povrchu kože bude zranenému zima.

na popálené miesto natrieme nejakú masť ?

toto tiež nerobíme, masť miesto neschladí a spomalí prirodzené hojenie.

Keďže teplo preniká do hĺbky, treba chladiť čo najdlhšie, aspoň 10 minút, aby sme vrátili správnu teplotu aj podpovrchovým častiam tela. 

A kedy je treba volať odbornú pomoc? 

Rozsiahlosť popáleniny záleží na hĺbke, teplote, postihnutých častiach tela… Vo všeobecnosti sa pri prvej pomoci dá ale posúdiť podľa toho, koľko percent povrchu tela pokrýva. V jednoduchosti sa dá použiť pravidlo dlane – pokiaľ je popálenina väčšia ako povrch mojej dlane, ide sa na pohotovosť. Ak je popálenina takáto veľká, zrejme to znamená, že je aj dosť hlboká, a teda zranený potrebuje lekársku starostlivosť.

Situácia: Zrazu počujete rachot z kúpeľne. Rozbehnete sa tam, a uvidíte, že mame spadla jedna z tých mnohých fliaš s chemikáliami čo ani neviete poriadne čo je. Vidíte, že si poliala celú ruku.

Poleptanie nastáva v prípade, že dôjde ku kontaktu so silnou kyselinou alebo zásadou. Čo by ste vtedy robili? 

Pokiaľ je zranené miesto na povrchu tela:

Vymývame čistou vodou

Použijeme tečúcu vodu ktorou sa pokúšame chemikáliu odstrániť, umývame čo najdlhšiu dobu (10 - 20 min) - pozor ale, aby voda netiekla po zdravých častiach tela!

Zneutralizujeme inou kyselinou alebo zásadou

Znie to ako dobrý nápad, ale nie je - zapríčinime takto exotermickú reakciu a vytvoreným teplom spôsobíme ešte aj popáleninu.

Pokiaľ je problém vo vypití látky:

Vyvoláme zvracanie

Toto nie je najlepší nápad. Pri ceste naspäť chemikália znovu poleptá tráviacu trubicu, a spôsobí väčšie zranenia.

Dáme zranenému piť veľa vody

Znie to zvláštne, ale toto naozaj pomáha - voda rozriedi chemikáliu a zmenší teda jej kontakt s časťami tela.

Praktická úloha:

Viete, ktoré látky môžu spôsobiť poleptanie? Skúste pohľadať chemikálie vo vašej domácnosti a zistite, či sú to kyseliny alebo zásady, a či sú silné alebo slabé.

Gratulujeme, práve ste ukončili minikurz prvej pomoci. Veríme, že ste sa dozvedeli veľa užitočných informácií. Pevne veríme, že najmä tie z minulého týždňa nikdy nebudete potrebovať. Ale ak náhodou áno, tak zachovajte pokoj, neváhajte a pokúste sa pomôcť. Častokrát rozhodujú sekundy! Držíme vám palce!

Ak by ste mali záujem si svoje vedomosti ešte viac rozšíriť, odporúčame tento bezplatný online kurz: 

Taktiež odporúčame nainštalovať si mobilnú aplikáciu Prvá Pomoc, kde nájdete prehľadné zhrnutie:

Keďže už určite sami dobre viete, že nie všetko je v najvhodnejšie robiť online, skúste si nájsť aj kurz vo vašom okolí a prihláste sa na neho.