ÚVOD

Čaute!

Dnes sa započúvame do zvukov hudby a pozrieme sa aj na zúbok internetu. Tiež nás čaká odhad a rozcvička. A samozrejme posledná časť kurzu prvej pomoci. Poďme na to!

DROBNÉ ÚLOHY

STARÉ RÁDIO

Kedysi neexistovali počítače a dokonca ani Internet. A aj keď už existovali, verejnosť k nim dlho nemala prístup. Vy určite využívate internet naplno, napríklad aj na počúvanie hudby. 

Ľudia však aj vtedy hudbu počúvali. Ale ako? Možno ešte máte v aute rádio, do ktorého sa dá dať CD a vaši rodičia si ho občas pustia.

Zistite, ako to bolo v minulosti, cez aké zariadenia mohli vaši rodičia počúvať hudbu? Ako to bolo v dobe vašich starých rodičov? Zamyslite sa aj nad tým, ako sa pozerali filmy?

VŠETKO V JEDNOM

Dnes nám stačí mobilný telefón a vieme si videá a zvuky nie len pustiť, ale aj nahrať. Ak navyše máme aj pripojenie na internet, máme prístup v podstate k čomukoľvek. Kde sa však zobral? Čo je zač? Aké súbory si viem z neho stiahnuť?

 Nájdite odpovede na nasledujúce otázky:

  1. Čo je to ARPAnet a kedy vznikol?
  2. Čo znamená skratka WWW?
  3. Ak si stiahneme súbor, často vieme určiť jeho formát na základe prípony – čo znamenajú prípony mp3, mp4, zip, ppt, jpg a avi? Poznáte aj nejaké ďalšie?

ODHAD

Keďže sme pri našej poslednej sade úloh, skúste sa zamyslieť, koľko času ste venovali učeniu sa od 15. marca. Pracovali ste na našich úlohách, na úlohách zo školy, možno ste rozvíjali aj svoje ďalšie záujmy. Skúste odhadnúť čas vašeho vzdelávania sa. 

Zamyslite sa nad svojimi prázdninami. Myslíte, že sa nenaučíte nič nové? Alebo naopak, ktoré aktivity budete rátať ako učenie sa?

HÝB SA KAŽDÝ DEŇ

Na ukončenie našej cvičiacej série, skúste nasledovnú výzvu. Pamätáte sa na všetky cviky, ktoré sme spolu s Luckou robili? 

 

Skúste si dopísať aktuálne časy výdrže ku jednotlivým cvikom a porovnať ich so svojimi starými záznamami. Určite ste sa zlepšili, jediná otázka znie, o koľko? 

 

Zistite, ako ste sa zlepšili v nasledovných cvikoch:

  • všetky typy dosiek
  • strom
  • mačka

TÉMA TÝŽDŇA - Prvá pomoc III.

Situácia: Prišli ste na krásnu lúku, a idete si opekať. Pri chystaní špekačiek sa jeden spolužiak porezal do prsta. Čo urobíte ako prvé, a čo naopak robiť radšej nebudete?

  1. Vydezinfikujem ranu
  2. Prekryjem sterilnou gázou 
  3. Obviažem obväzom

Ak krv začne presakovať ?

Najlepšie, čo môžete vtedy ako záchranár spraviť, je ranu chladiť – dať pod studenú vodu. Rana sa takto umyje, a zároveň studená voda spomalí krv, takže sa rýchlejšie vytvorí chrasta. Pokiaľ sme v prírode, je dobre aspoň zakryť niečím čistým, aby sa dovnútra nedostala infekcia.

Praktická úloha:

Beriete si na výlety nejakú lekárničku? Alebo máte nejakú aspoň doma? Skúste pohľadať doma lekárničku, a zistite, či tam máte dezinfekciu, gázu, a obväz. A ak žiadnu lekárničku nemáte, môžete ju založiť!

Samozrejme, v prvom rade treba myslieť na vlastnú bezpečnosť! To platí pre všetky menšie aj väčšia zranenia, kde ste v kontakte s krvou (alebo aj slinami). Pokiaľ ošetrujete súrodenca alebo niekoho koho poznáte, nemusíte mať strach. Ak ale pomáhate niekomu cudziemu, vaša bezpečnosť musí byť na prvom mieste, lebo neviete, či náhodou nemá nejakú chorobu a nemohli by ste od neho dostať infekciu. Preto je dobré nosiť v lekárničke (alebo aj v batohu/ kabelke) aj ochranné rukavice, ktoré si pred ošetrovaním dáte na ruky.

Praktická úloha:

Našli ste vo vašej lekárničke aj gumené rukavice? A myslíte, že by ste si ich zvládli rýchlo obliecť na seba, aby ste nestrácali čas na ošetrovanie? Vyskúšajte si teraz, aký rýchli by ste zvládli byť, a odstopujte si, koľkokrát si zvládnete obliecť a vyzliecť rukavice za 1 minútu.

Situácia: Už sa zvečerieva, a oheň vám začína hasnúť. Jedna spolužiačka sa rozhodne priložiť ešte trochu dreva do ohňa, ale neodhadne vzdialenosť a strčí ruku priamo do plameňov.

Mali ste už niekedy popáleninu? Celkom to bolí, však? Je to tak preto, že teplo prenikne rýchlo do hĺbky, a teda nám poruší nie len kožu, ale aj tkanivo pod ňou – a čím je popálenina väčšia, tým hlbšie. Preto treba postihnuté miesto čo najrýchlejšie zase naspäť schladiť.

Čo teda budeme robiť?

Keďže teplo preniká do hĺbky, treba chladiť čo najdlhšie, aspoň 10 minút, aby sme vrátili dobrú teplotu aj podpovrchovým častiam tela.

Situácia: Spolužiačke ste popálené prsty dali do pohára so studenou vodou, a teraz si ich tam chladí. Treba jej volať aj sanitku?

Rozsiahlosť popáleniny sa posudzuje podľa toho, koľko percent povrchu tela pokrýva. V jednoduchosti sa dá použiť pravidlo dlane – pokiaľ je popálenina väčšia ako povrch mojej dlane, ide sa na pohotovosť. Ak je popálenina takáto veľká, zrejme to znamená, že je aj dosť hlboká, a teda zranený potrebuje lekársku starostlivosť.

Praktická úloha:

Skúste si obkresliť dlaň, aby ste vedeli, pre aké veľké popáleniny už treba volať sanitku.

Gratulujeme, práve ste ukončili minikurz prvej pomoci. Veríme, že ste sa dozvedeli veľa užitočných informácií. Pevne veríme, že najmä tie z minulého týždňa nikdy nebudete potrebovať. Ale ak náhodou áno, tak zachovajte pokoj, neváhajte a pokúste sa pomôcť. Častokrát rozhodujú sekundy! Držíme vám palce!

Ak by ste mali záujem si svoje vedomosti ešte viac rozšíriť, odporúčame tento bezplatný online kurz: 

Taktiež odporúčame nainštalovať si mobilnú aplikáciu Prvá Pomoc, kde nájdete prehľadné zhrnutie:

Keďže už určite sami dobre viete, že nie všetko je v najvhodnejšie robiť online, skúste si nájsť aj kurz vo vašom okolí a prihláste sa na neho.

ZÁVER

Je to tu, prichádzajú letné prázdniny! Prajeme vám, aby ste si ich užili, oddýchli si a zažili veľa príjemných dní! Majte sa krásne! 

Tešíme sa na tvoje odpovede k zadaniam a príkladom. Môžeš nám ich odovzdať tu:

Zdroje:

http://www.colorcube.com/illusions/blndspot.htmhttps://

www.kreativita.info/hra-s-tienmi/