Situácia: Konečne prišlo leto, vonku je krásne počasie, a tak ste sa s kamarátmi vybrali na výlet. Našli ste luxusné miesto na kopci so super skalami, a rýchlo všetci leziete hore, aby ste videli výhľad. Zrazu sa jedna kamarátka pošmykne a spadne. Nezdá sa, že by niekde krvácala, ale sťažuje sa na bolesť členka, ktorý rýchlo opúcha. Čo sa jej stalo?

Keď niekde zle stúpime alebo spadneme, môže sa nám stať, že si vyvrtneme členok. Nie je to vážne zranenie, ale celkom to bolí a môže to veľmi opuchnúť. V tomto prípade je potrebné členok obviazať, aby s ním pacient nemohol toľko hýbať. Pomôže to členku, bez pohybu sa bude členok ľahšie liečiť a zároveň to bude menej bolieť.

A čo ak má tú nohu zlomenú? Ako to vôbec rozoznáme?

Zlomeninu môžeme spoznať podľa niekoľkých vecí:

  • Zlomenina väčšinou extrémne bolí. Zranenému môže od bolesti prísť zle alebo môže začať zamdlievať. 
  • Zranený človek má danú končatinu v neprirodzenom uhle.
  • Pri otvorenej zlomenine vidíme kosť. Vtedy sa treba postarať aj o krvácanie. 

Samozrejme, všetky tieto príznaky sú veľmi variabilné. Môže sa stať, že zlomeninu ani nespoznáme a budeme to považovať za iné, ľahšie zranenie, napríklad ten vyvrtnutý členok. Našťastie zlomeniny väčšinou nie sú veľmi závažné, pokiaľ sa s postihnutým miestom príliš nemanipuluje. Nebezpečenstvo nastáva až v prípade, že sa úlomky kostí pohybujú a môžu poškodiť okolité tkanivá a spôsobiť napríklad krvácanie. Preto je dobre v každom prípade ranu fixovať. Pokiaľ ale bolesť pretrváva alebo rana veľmi opúcha, je lepšie vyhľadať odbornú lekársku pomoc. 

Praktická úloha:

Skúste nájsť doma nejaké obväzy. Ak ich máte viac, skúste nájsť elastický – teda taký, ktorý bude poriadne pružný. Skúste si obviazať vlastný členok, alebo si požičajte ako figurínu nejakého iného domáceho príslušníka. Skúste to spraviť podobne ako v tomto videu:

Samozrejme, môže sa stať, že so sebou obväz nemáte. Vtedy je dobré použiť niečo iné, šatku, košeľu… Prvá pomoc je spojená s veľkou improvizáciou. Pozor, nepoužívame tenké veci, ako napríklad šnúrky od topánok, pretože tie sa zarežú do kože. Podľa môjho názoru je však jednoduchšie si ten obväz zobrať 😉

Praktická úloha:

Beriete si na výlety lekárničku? Alebo máte aspoň nejakú doma? Skúste pohľadať doma lekárničku, a zistite, čo tam vôbec máte, aby ste vedeli, čo môžete v núdzovej situácii použiť. A ak žiadnu lekárničku nemáte, môžete ju založiť! 

Situácia: Vraciate sa pomaly domov z výletu, keď tu zrazu uvidíte pri lesnej ceste sedieť nejakého iného turistu. Keď vás zbadá, začne volať o pomoc, a tak sa rýchlo rozbehnete k nemu. Keď tam prídete, zbadáte, že mu tečie silný prúd krvi z veľkej rany na predlaktí. Kamarát rýchlo vytiahne z batoha lekárničku. Čo použijete najskôr?

Pri rozsiahlom krvácaní je najdôležitejšie ho čo najrýchlejšie zastaviť. Najlepší spôsob, ako zastaviť tok krvi, je tlakom v rane. Na začiatok môžeme jednoducho tlačiť do rany, ale takto sme práve prišli o schopnosť robiť čokoľvek iné, preto je dobrý nápad priamy tlak vymeniť za tlakový obväz. 

Tlakový obväz je typ viazania rany tak, aby bol na ranu vyvíjaný čo najväčší tlak, a takto zabrzdil možnosť vytekania krvi. Po prekrytí rany (najlepšie sterilnou vrstvou – hoci samozrejme, radšej rýchlo zastaviť krvácanie ako dve hodiny hľadať že kde sme to len dali tie sterilné gázy)  dáme tlakovú vrstvu, napríklad druhý zvinutý obväz, a ten potom priviažeme na ranu. Môžete sa na to pozrieť v tomto videu:

Praktická úloha:

Vyskúšajte si založiť niekomu tlakový obväz, a potom poproste niekoho, aby ho spravil vám. Tlačí? Len vtedy je to správne!

A čo ak začne krv presakovať?

Upozornenie: Samozrejme, v prvom rade treba myslieť na vlastnú bezpečnosť! To platí pre všetky menšie aj väčšia zranenia, kde ste v kontakte s krvou (alebo aj slinami). Pokiaľ ošetrujete súrodenca alebo niekoho koho poznáte, nemusíte mať strach. Ak ale pomáhate niekomu cudziemu, vaša bezpečnosť musí byť na prvom mieste, lebo neviete, či náhodou nemá nejakú chorobu a nemohli by ste od neho dostať infekciu. Preto je dobré nosiť v lekárničke (alebo aj v batohu/ kabelke) aj ochranné rukavice, ktoré si pred ošetrovaním dáte na ruky.

Praktická úloha:

Našli ste vo vašej lekárničke aj gumené rukavice? A myslíte, že by ste si ich zvládli rýchlo obliecť na seba, aby ste nestrácali čas na ošetrovanie? Vyskúšajte si teraz, aký rýchli by ste zvládli byť a odstopujte si, koľkokrát si zvládnete obliecť a vyzliecť rukavice za 1 minútu.