ÚVOD

Čaute!

Dnes sa pozrieme, na ktorom mieste nikdy nič neuvidíme. Pripravíme tieňové divadlo a vymyslíme zaujímavé zlepšováky. Samozrejme si aj zacvičíme a pozrieme sa ako pomôcť zachrániť život v ďalších bežných situáciách. Poďme na to!

DROBNÉ ÚLOHY

SLEPÉ MIESTA

Počuli ste už niekedy o slepej škvrne? Je to miesto v oku, kde nervy z mozgu vchádzajú na sietnicu. To znamená, že na tom mieste nemáte svetelné receptory, vďaka ktorým vidíte. Ako túto škvrnu nájsť? Zavrite si ľavé oko a pravým sa pozerajte na znak + na obrázku nižšie. Potom sa pomaly pohybujte k obrazovke alebo od nej. V istom momente (malo by to byť okolo 30cm od obrazovky monitora) namiesto čiernej bodky na pravej strane obrázka bude len biela plocha.

Ako ste mohli sami vidieť, slepá škvrna vám neumožňuje vidieť objekty len v istej vzdialenosti a na určitom mieste. Napriek tomu na tomto mieste nie je prázdnota. Náš mozog ho totiž zaplní farbami, ktoré sú v okolí a obrazom z druhého oka, preto v našom videní nevznikne “prázdne” miesto.

ZVIERATKÁ NA STENE

Keď sa prechádzate a svieti slnko, na zemi sa objaví tieň vašej postavy. Možno ste si všimli, že všeličo na ňom vyzerá inak ako v skutočnosti. Práve to sa dá využiť pri tieňovom divadle!

Tieňové divadlo môže byť hrané celým telom alebo napríklad len rukami. Pokúste sa vytvoriť len pomocou svojich rúk tieň, ktorý sa bude podobať na vtáka, psa alebo jeleňa. Môžete skúsiť aj iné zvieratá. Ak sa chcete inšpirovať, pozrite si nasledujúci obrázok a video:

ŠTARTUJEME KREATÍVNE MYSLENIE

Dnes sa zahráme s originálnymi výtvormi. Schopnosť spájať veci je potrebná na riešenie problémov a hľadanie alternatív. 

  • Pripravte si pero a papier.  Na úlohu máte 10 minút. Potrebujete k tomu predstavivosť a ochotu spájať veci do celku.
  • Vašou úlohou bude v prvom kroku zamyslieť sa nad predmetmi okolo seba. Porozmýšľajte, ako by sa dali vylepšiť.
  • Následne v druhom kroku navrhnite nové originálne predmety. Neváhajte ísť do úplných šialeností, predmety môžu byť úplne „somariny“. Zakreslite si vaše výmysly. Ale ako sami viete, z mnohých blbostí vznikajú naozaj hodnotné veci. Nezabudnite preto na patent 😊
  • Tiež nám pošlite obrázky toho, čo ste vymysleli na druhystupen@ucimsadoma.sk

Doma máme ovládač na TV. Ale neustále sa nám niekde „stráca“, niekto ho zapatroší a nevieme ho nájsť. Asi by bolo najlepšie, keby mal zabudované GPS. A tak vymyslím „Ovládač so zabudovaným GPS a okamžitým nastavením hry zima-teplo“. No nebolo by to dobré?

 

Alebo blíži sa leto, čo keby mali tričká v sebe zabudovaný antiperspirant alebo slnečník so zabudovaným rozprašovačom vody na osvieženie. To by bola paráda!

HÝB SA KAŽDÝ DEŇ!

RÝCHLE POHYBY A POSTREH!

Pamätáte sa na toto video? Čaká vás super cvičenie, pri ktorom sa určite zasmejte! Zoberte si na pomoc súrodenca alebo rodiča a zacvičte si podľa videa! Ako bonus k zábave si dobre vyskúšajte postreh a koordináciu pohybov. Ako sa vám to páčilo?

TÉMA TÝŽDŇA - Prvá pomoc II.

Situácia: Konečne prišiel ten vytúžený deň, zo školy v prírode ste sa vybrali na celodenný výlet. Našli ste krásne miesto na kopci so super skalami. Všetci rýchlo leziete hore, aby ste videli výhľad. Zrazu sa jedna spolužiačka pošmykne a spadne. Nezdá sa, že by niekde krvácala, ale sťažuje sa na bolesť členka, ktorý rýchlo opúcha. Čo sa jej stalo?

Keď niekde zle stúpime alebo spadneme, môže sa nám stať, že si vyvrtneme členok. Nie je to vážne zranenie, ale celkom bolí a môže veľmi opuchnúť. Je potrebné členok obviazať, aby s ním pacient nemohol toľko hýbať. Pomôžeme členku, aby sa lepšie hojil a bude menej bolieť.

Praktická úloha: Nájdite doma nejaké obväzy. Ak ich máte viac, skúste vybrať elastický – teda taký, ktorý bude poriadne pružný. Skúste si obviazať vlastný členok alebo si požičajte ako figurínu niekoho doma. Pomôže vám toto video:

Situácia: Spolužiačke ste úspešne obviazali nohu. Jeden kamarát zatiaľ jedol jablko a pichla ho osa do prsta.

Uštipnutie osou, alebo iným hmyzom, väčšinou nie je veľmi nebezpečné. Môže byť bolestivé, rana opuchne, proti čomu môže pomôcť ochladenie. Ak nás uštipla včela, tak treba pinzetou vytiahnuť žihadlo. Inak žiadnu zásadnú prvú pomoc dávať netreba. 

 

Alebo? Predsa len sú prípady, kedy aj obyčajné uštipnutie môže byť veľmi nebezpečné.

Ak nám napuchne hrdlo, môže to spôsobiť nepriechodnosť dýchacích ciest a uštipnutý sa môže začať dusiť. Vtedy je nutné sledovať jeho stav a hneď ako sa objavia známky problémov s dýchaním, zavolať sanitku.

Je ešte iná situácia, kedy treba volať odbornú pomoc. Počuli ste už niekedy o alergii na bodnutie včelou? Pokiaľ má niekto túto alergiu, aj obyčajné uštipnutie vyvolá v jeho tele silnú reakciu. Tá vedie k šoku a v najvážnejších prípadoch až k smrti. Títo ľudia väčšinou so sebou na výlety do prírody nosia predpísané antihistaminiká, inhalačný liek alebo adrenalín v autoinjektore. Je preto dobré vedieť, aké majú vaši kamaráti a rodinní príslušníci alergie.

Praktická úloha: Máte nejaké alergie? Zistite, kto má u vás doma akú alergiu – keby prišla nejaká krízová situácia, je dobré takéto veci vopred vedieť.

ZÁVER

Sme radi, že vás bavia naše aktivity. Zostaňte zvedaví a majte sa dobre!

Zdroje:

http://www.colorcube.com/illusions/blndspot.htmhttps://

www.kreativita.info/hra-s-tienmi/