Ahojte!

Tento týždeň sa pozrieme na základy Prvej Pomoci, ktoré sú veľmi dôležité a mal by ich ovládať každý. Aj malé dieťa dokáže podať prvú pomoc alebo aspoň zavolať sanitku a tým niekomu  zachrániť život. Naučte sa, čo robiť vo viac alebo menej kritických situáciách a vyskúšajte si niečo aj nanečisto v praxi.

Situácia: Na chate na školskom výlete sa chystáte na obed, keď zbadáte, že teta kuchárka drží v ruke šľahač, leží na zemi, nehýbe sa a nedýcha. Elektrické poistky ste už vypli, takže pod prúdom nie je. Sanitka už je na ceste. Čo ďalej urobíte?

KPR, kardiopulmonálna resuscitácia alebo masáž srdca a umelé dýchanie – všetko sú to pojmy, na ktorých až tak nezáleží. Dôležité je zapamätať si, čo v krízovej situácii robiť a poskytnúť KPR čím skôr.  Kým príde sanitka treba konať – šance na prežitie sa tým zvyšujú niekoľkonásobne.

Pozrite si aj toto video, v ktorom je kardiopulmonálna resuscitácia vysvetlená:

A čo ak je to náhodný človek na ulici, a naozaj mu nechcem robiť dýchanie z úst do úst? Tak to nerobte, ale určite robte aspoň niečo! Začnite aspoň s masážou srdca, a dýchanie môžete úplne vynechať. Dýchanie z úst do úst je síce dôležité, ale radšej konať bez neho, ako nekonať vôbec. Samitka sa už potom postará o prívod kyslíka.

Praktická úloha: Nájdite si doma tvrdší vankúš a vyskúšajte si na ňom masáž srdca. Pre získanie správneho rytmu si môžete pustiť túto pesničku od Bee Gees, Staying Alive, teda v preklade Zostávať naživeSkúste vydržať aspoň minútu, nech sa vám to dostane pod kožu.

Upozornenie: Nikdy neskúšajte masáž srdca ani umelé dýchanie na zdravom človeku – je to pre neho veľmi nebezpečné.

Bonusová informácia: Viete, prečo u dospelých začíname resuscitáciu masážou srdca, ale u detí robíme najprv 5 vdychov? Zamyslite sa nad tým, prečo sa ten človek dostal do tejto situácie:

U dospelých je najčastejšou príčinou náhla srdečná príhoda, napríklad infakt. Začíname preto masážou srdca, lebo dúfame, že znovu naskočí. 

Detské srdce je ešte veľmi výkonné, a preto je veľmi malá šanca, že len tak zlyhá. U detí väčšinou srdce prestane biť, pretože je málo okysličené – teda následkom dusenia. Začíname preto 5 vdychmi, aby sme vrátili organizmu kyslík. 

Praktická úloha:

Zistite, kde máte doma elektrický istič (tzv. poistky) a ako sa vypínajú. Pri zasiahnutí elektrickým prúdom je dôležité ich vypnúť, aby sme pri snahe o pomoc neublížili aj sebe. Ako sa hovorí, mŕtvy záchranár ešte nikoho nezachránil…

Situácia: Pani kuchárka začala opäť dýchať, sanitka ju odviezla a vyzerá, že všetko šťastne dopadlo. Sadnete si naspäť k večeri, síce už trošku studenej, a vzrušene sa rozprávate o tom, čo ste práve zažili. Zrazu jedna kamarátka, ktorej asi nikto nikdy nepovedal, že jesť a rozprávať naraz nie je dobrý nápad, začne kašlať a lapať po dychu. Čo sa deje?

Ako vždy, treba najprv zhodnotiť situáciu. Ako vyzerá človek čo sa dusí? Pri miernom zabehnutí sa človek snaží kašlať. Pozor, to ale neznamená, že keď je ticho, je všetko v poriadku! Ticho väčšinou signalizuje úplné upchatie dýchacích ciest, teda život ohrozujúci stav. Vtedy začne lapať po dychu, chytať sa za hrdlo, možno začne v tvári modrať.

No a čo teda budeme robiť?

1. Spýtame sa: “Dusíš sa?”

Znie to ako zbytočná otázka, ale v skutočnosti je veľmi dôležitá. Prenesieme takto pozornosť na daného človeka, a on bude vedieť, že sa o neho zaujímate a rozumiete jeho situácii. A aj vy budete mať lepšie informácie, lebo zo všetkých príznakov je najjasnejší ten, ako sa daný človek cíti. Vy si budete istí na čom ste, a on bude sa bude cítiť trochu pokojnejšie

2. Pokiaľ kašle, podporujeme ho v tom

3. 5 úderov na chrbát

Udierame medzi lopatky. Takto zvyšujeme tlak a je väčšia šanca, že sa teleso uvoľní a vyletí von.

4. Heimlichov manéver

V prípade úplnej obštrukcie dýchacích ciest treba teleso rýchlo dostať von, kým daný človek stratí vedomie. Používame na to tzv. Heilmlichov manéver.

Heimlichov manéver:

  • Robíme ho v stoji, alebo v sede, kým je človek pri vedomí
  • Postihnutého objímeme zozadu, ruky spojíme na hranici brucha a hrude.
  • Postihnutý je ľahko predklonený, má otvorené ústa, aby mohlo teleso ľahšie vyletieť.
  • Rázne potiahneme rukami smerom k sebe a dohora, aby sme náhlym zvýšením tlaku vytlačili teleso.

Upozornenie: Heimlichov manéver nerobíme deťom! Tak je veľké riziko natrhnutia brušných orgánov. Rovnako ho nerobíme ani pri tehotných ženách.

Praktická úloha:

Vyskúšajte si na nejakom dobrovoľníkovi, ako sa postaviť pri Heimlichovom manévri. 

Pozor, neskúšajte naozaj stláčať, môžete mu ublížiť!

Bonusová informácia:

Topenie je špeciálny druh dusenia. Keď už sme na súši a daný človek je v bezvedomí, začíname resuscitáciu, a začíname ju 5 vdychmi. Nepokúšame sa vyliať vodu, iba pokiaľ má plné ústa – väčšina vody je aj tak v pľúcach, a teda tým strácame len drahocenný čas. Vodu vytlačíme resuscitáciou. A pozor, keď už sa nam topiaci preberie, treba ho rýchlo vysušiť, lebo je tu vysoké riziko podchladenia!

Upozornenie: Po topiaceho nikdy neskáčeme sami, bez toho, aby sme si zavolali pomoc. Keď sa človek topí, začne sa vás kŕčovito chytať, aby sa dostal nad hladinu, a môže teda utopiť aj vás. Ako sme už povedali, mŕtvy záchranár ešte nikoho nezachránil…

Použité obrázky pochádzajú zo stránky freepik.com