ÚVOD

Čaute!

Dnes sa zamyslíme, ako vrie voda na Mt. Evereste. Budeme sa liečiť ponožkami a aj si zacvičíme. Potrénujeme aj logiku pri stavaní mostov. A Samozrejme pokračuje náš kurz prvej pomoci. Poďme na to.

DROBNÉ ÚLOHY

VARÍME NA EVERESTE

To, že voda vrie pri 100°C je známy fakt. Zamyslite sa, či je to vždy tak. 

  1. Čo je bod varu?
  2. Ako súvisí nadmorská výška s atmosferickým tlakom?
  3. Zovrie voda skôr na Gerlachu alebo na Mt. Evereste? Pri koľkých stupňoch by zovrela voda na týchto dvoch vrcholoch?

STARÉ PONOŽKY LIEČIA

Počuli ste už o termoterapií? Je to liečba boľavých kĺbov, šliach alebo chrbta. Jedna forma je vlhké teplo. Sem patrí horúci kúpeľ alebo aj pitie bylinkového čaju. Druhá forma je suché teplo. Pri nej sa využívajú suché horúce obklady. Je ľahké si ich vyrobiť, tak si to skúsite aj vy!

Postačí vám ponožka a ryža. Do ponožky nasypte jeden hrnček ryže a zaviažte. Teraz treba ponožku zohriať v mikrovlnke, približne tridsať sekúnd. (Pozor! Do mikrovlnky treba dať aj pohár s vodou, aby ste si mikrovlnku nepokazili). Čas v mikrovlnke si odsledujte sami. Ak ju vyberiete a nie je dosť teplá, ešte ju zohrejte. Ak príliš páli, chvíľku ju nechajte ochladiť. 

Keď je teplota príjemná, položte si ju na bolestivé miesto. Ak vás nič nebolí, je príjemné úvoľniť si napríklad svaly krčnej chrbtice. 

Ak máte chuť experimentovať, skúste ponožku naplniť inými surovinami (hrach, fazuľa, ľan, pšenica, krupica, …). Ktoré sa najrýchlejšie zohriali? Ktoré najdlhšie zostali teplé?

HÝB SA KAŽDÝ DEŇ!

Video choreografie

Určite ste si všimli namakané choreografie tanečníkov v klipoch. Skúsili ste si niekedy aj vy zatancovať podľa klipu? Ak nie, dnes máte jedinečnú príležitosť! Vybrali sme choreografiu na pesničku k filmu Ghost Busters. Keď si zatancujete, kľudne si pozrite aj film 🙂

LOGBOJ - MOSTY

Ďalšou zaujímavou logickou úlohou sú Mosty. V krajinke s veľa ostrovmi je potrebné postaviť mosty, ktoré ich spájajú do jedného celku. Teda tak, aby sme sa z ľubovoľného ostrovu vedeli po mostoch dostať na ľubovoľný iný ostrov. Jednotlivé ostrovy sú označené číslami, ktoré určujú koľko mostov z nich vedie.

Aby boli mosty bezpečné, je potrebné postaviť ich vodorovne alebo zvislo – nie šikmo. A samozrejme sa nemôžu križovať. Medzi dvoma ostrovmi môže byť 0, 1 alebo 2 mosty.

Ukážme si príklad správne postavených mostov:

Poďte sa zahrať s nami na stavbárov mostov a pomôžte obyvateľom jednotlivých ostrovov pohybovať sa po ich krajinách.

Ak sa vám táto logická hra zapáčila, ďalšie zadania nájdete na:

V stĺpci naľavo si zvoľte veľkosť krajinky a obtiažnosť. Odporúčame začať s ľahkými a postupne sa presúvať na ťažšie a väčšie úlohy.

TÉMA TÝŽDŇA - Prvá pomoc II.

Tento týždeň sa pozrieme na základy Prvej Pomoci, ktoré sú veľmi dôležité a mal by ich ovládať každý. Aj malé dieťa dokáže podať prvú pomoc alebo aspoň zavolať sanitku a tým niekomu zachrániť život. Naučte sa, čo robiť vo viac alebo menej kritických situáciách a vyskúšajte si niečo aj nanečisto v praxi.

Situácia: Na chate v škole v prírode sa chystáte na obed, keď zbadáte, že teta kuchárka drží v ruke šľahač, leží na zemi, nehýbe sa a nedýcha. Elektrické poistky ste už vypli, takže pod prúdom nie je. Sanitku už volá spolužiak. Čo urobíte ďalej?

KPR , kardiopulmonálna resuscitácia alebo masáž srdca a umelé dýchanie. Všetko sú to názvy, na ktorých až tak nezáleží. Dôležité je zapamätať si, čo v krízovej situácii robiť a poskytnúť KPR čím skôr.  Kým príde sanitka treba konať – šance na prežitie sa tým niekoľkonásobne zvyšujú.

Pozrite si toto video, v ktorom je resuscitácia vysvetlená:

A čo ak je to náhodný človek na ulici, a naozaj mu nechcem robiť dýchanie z úst do úst? Tak to nerobte, ale určite robte aspoň niečo! Začnite aspoň s masážou srdca, a dýchanie môžete úplne vynechať. Dýchanie z úst do úst je síce dôležité, ale radšej konať bez neho, ako nekonať vôbec. Samitka sa už potom postará o prívod kyslíka.

Praktická úloha: 

Nájdite si doma tvrdší vankúš a vyskúšajte si na ňom masáž srdca. Pre získanie správneho rytmu si môžete pustiť túto pesničku: Bee Gees – Stayin’ Alive, teda v preklade Zostávať nažive… Skúste vydržať aspoň minútu, nech sa vám to dostane pod kožu.

Upozornenie: Nikdy neskúšajte masáž srdca ani umelé dýchanie na zdravom človeku – je to pre neho veľmi nebezpečné.

Praktická úloha: 

S pomocou rodiča zistite, kde máte doma elektrický istič (tzv. poistky) a ako sa vypínajú. Ak je postihnutý stále pod elektrickým prúdom, je dôležité ich vypnúť. Tiež tým zaručíme, aby sme pri snahe o pomoc neublížili aj sebe.

ZÁVER

Tešíme sa, že ste zvedaví! Neváhajte skúmať svet okolo vás aj priamo v prírode. Majte sa!

Tešíme sa na tvoje odpovede k zadaniam a príkladom. Môžeš nám ich odovzdať tu:

Použité obrázky pochádzajú z vlastných zdrojov, prípadne zo stránky freepik.com