Ahojte!

V predchádzajúcej časti sme si vysvetlili dôležité body vo finančnej gramotnosti. Dnes prejdeme k ďalšej veľmi dôležitej časti a tou je poistenie.

Poistiť si môžeme rôzne veci, ako napríklad auto, dom, výlet, svoje zdravie či finančné straty. Tým, že si niečo poistíš, znamená, že sa zabezpečíš pre prípad, že by sa v budúcnosti stala nejaká udalosť ako je úraz, nehoda, choroba alebo sa jednoducho len zabezpečíš na neskorší vek. To, čo by sme si mali uvedomiť je, že poistenie, keď budeš potrebovať už nekúpiš.

Rozdelenie poistenia

1. Životné:

Rizikové

(nepredvídateľná udalosť alebo choroba)

Kapitálové

(rizikové + sporenie, ktoré je vyplatené oprávnenej osobe pri dožití)

Investičné

(rizikové + sporenie do cenných papierov)

2. Neživotné:

Povinné zmluvné poistenie na auto

(zo zákona)

Havarijné poistenie

Majetkové poistenie

Poistenie hmotnej zodpovednosti

Cestovné poistenie

Podnikateľské poistenie

Vo svete sa dá poistiť takmer čokoľvek, ale pozor, nie v každej krajine je to rovnaké. Preto ak by si plánoval poistiť si svoje končatiny (podobne ako vo videu nižšie), over si, či je to vôbec u nás možné

História poisťovníctva

O poistení určite nepočuješ prvýkrát, no zamyslel si sa niekedy nad tým, prečo je dobré sa pred výletom poistiť a ak by k poistnej udalosti prišlo, čo to vlastne znamená? V nasledujúcom videu sa dozvieš, ako a prečo systém poistenia vlastne vznikol.

Zadanie:

Ako si mohol vidieť, systém poisťovníctva vznikal veľmi dlho a mal rôzne podoby. Teraz sa skús trochu zamyslieť a porozmýšľaj, čo by sa mohlo ešte na poistení zmeniť v budúcnosti? Čo si ľudia začnú poisťovať viac ako v minulosti? Skús vymyslieť vlastný systém poisťovníctva a napíš nám o ňom. 

Okrem druhov  poistení máme aj mnoho možností, ako sa poistiť. V prvom rade ťa určite napadne zájsť do poisťovne. Najideálnejší spôsob je vyhľadať si všetky informácie vopred s tvojimi zvolenými preferenciami a porovnať si, v ktorej poisťovni je to najvýhodnejšie.

Menšie poistné zmluvy, ako napríklad poistenie na krátky výlet, sa dá vybaviť aj cez internet a nemusíš nikam chodiť. V prípade životného poistenia je dôležité si najskôr zistiť čo najviac informácií a porovnať si možnosti, ktoré ponúkajú rôzne poisťovne. Existujú tiež rôzne firmy, ktoré zastrešujú poradcov a tí ti s výberom poisteného môžu pomôcť. Pri výbere takéhoto poradcu si skontroluj, či má človek licenciu NBS (národná banka Slovenska), aby si zbytočne neprišiel o peniaze. Taktiež sa ti určite stane, že ti poistku ponúknu aj v banke.

Existujú poradcovia, ktorí ti za poplatok poradia a vyberú poistný produkt, aký potrebuješ. Najrozšírenejší model je, kedy poradcovia dostávajú peniaze od poisťovní a následne za to neplatíš a dostaneš poradenstvo zadarmo. Kebyže si môžeš vybrať, ktorý model by si preferoval? A prečo? V čom môže byť zádrhel?

Na záver znova pripomeniem, že poistenie, keď ho budeš práve potrebovať už ho nekúpiš, tak na to mysli pred najbližším plánovaním dovolenky 🙂

Tešíme sa na tvoje odpovede k zadaniam a príkladom. Môžeš nám ich odovzdať tu:

Použité obrázky pochádzajú zo stránky freepik.com