ÚVOD

Čaute!

Dnes sa pozrieme, aké nečakané a zaujímavé miesta sa dajú nájsť v okolí našich bydlísk. Zistíme, čo je efekt motýlích krídel. Samozrejme si aj zacvičíme. A na záver pohľadáme ukryté poklady! Tak poďme na to.

DROBNÉ ÚLOHY

POZNÁTE SVOJU OBEC?

Zavrite oči a v svojej mysli sa prejdite po obci, v ktorej bývate. Ak bývate vo veľkom meste, prejdite sa po svojom sídlisku alebo nejakej ceste, ktorou často chodíte (napríklad do školy). Myslíte, že ju poznáte naspamäť? Že vás nič nemôže prekvapiť? Skúste odpovedať na nasledujúce otázky:

  1. Koľko parkov napočítate?
  2. Koľko obchodov s potravinami?
  3. Koľko kruhových objazdov?
  4. Koľko semaforov?
  5. Ťažká otázka na záver: koľko smetných košov?

UKÁŽ SVOJE MESTO

Boli ste už na dovolenke s rodičmi, na prechádzke po meste, na hrad alebo do prírody? Spomínate si na školský výlet na historicky významné miesto? 

Teraz máte príležitosť rozhodnúť, čo by mal vidieť turista v okolí vášho bydliska! Predstavte si, že príde váš kamarát, ktorý vôbec nepozná danú oblasť. Čo by ste mu ukázali? Môžu to byť historické miesta (bunker, hrad, múzeum, …), prírodné krásy (túra, prechádzka popri rieke, park, …). 

Skúste aj úplne netradičné miesta, ktoré by Google nevedel odporučiť. Kam chodia oddychovať obyvatelia vašej obce? Kam sa radi chodia najesť? Kam chodia športovať? To sú miesta, ktoré sú naozaj jedinečné 🙂

VIDEO

Zamýšlali ste sa niekedy nad tým, čo by bolo keby … ? Že aj to najmenšie rozhodnutie, ktoré spravíte, bude mať nejaký dopad. Porozmýšľajte, aká drobná zmena vo vašom konaní by mohla mať obrovský efekt na váš život alebo život niekoho iného. Pozrite si video!

HÝB SA KAŽDÝ DEŇ!

Napadlo vám niekedy použiť nohu namiesto ruky? Čo tak nohou zdvihnúť rukavicu, ceruzku, či malé autíčko zo zeme? Vyskúšajte najprv krátku rozcvičku chodidiel podľa videa, a potom hurá zdvíhať rôzne predmety nohou. Akú najzaujímavejšiu, najmenšiu alebo najväčsiu vec sa vám podarilo nohou zodvihnúť zo zeme?

TÉMA TÝŽDŇA

Tento týždeň spoznáte svoje okolie tak ako ho možno nepoznáte!

Dnes sa vyberieme do sveta ozajstných lovcov pokladov. Našťastie nemusíme chodiť ďaleko, lebo poklady, ktoré budeme hľadať sa možno nachádzajú len pár metrov od tvojho domova!

Ak sa vám to stále nezdá, aby sa v reálnom svete odohrával lov pokladov, tak čítajte ďalej a dozviete sa viac o geocachingu. Vďaka tejto hre môžete objaviť kopec zaujímavých miest, prírodné rarity či časom zabudnuté oblasti v tvojom meste. Alebo, možno zistíte, že práve na rohu vašej obľúbenej pizzerie sú viac než len obyčajné dvere… 

 A čo presne je ten geocaching? Je to outdoorová hra o hľadaní pokladov odohrávajúca sa v reálnom svete. Hľadači zvaní kešeri pátrajú po pokladoch využívajúc GPS zariadenia, aby sa dostali na súradnicami presne určené miesto, kde sa pokúšajú nájsť ukrytý kontajner, teda kešku (geocache).

Ako to celé prebieha môžete zistiť vo videu  a na oficiálnej stránke geocaching.com. Pripájame aj link, kde sa dozviete odpovede na väčšinu vašich otázok :).

ZÁVER

Teším sa, že riešite naše úlohy! Nezabudnite aj na dostatok pohybu a čas strávený vonku. Majte sa!

Tešíme sa na tvoje odpovede k zadaniam a príkladom. Môžeš nám ich odovzdať tu:

Použitý obrázok pochádza zo stránky exploratorium.edu