Ahoj,

Dnes bude reč o peniazoch. Pre niektorých ľudí sú peniaze strašiak, pretože ich stále niekto pýta a získať ich nie je ľahké. Pre iných sú drogou, pretože veria, že im zaistia šťastie. My sa ale zameriame na to, ako ich pochopiť a upratať, aby sa stali nástrojom na naplnenie našich cieľov.

Na čo je mi finančná gramotnosť?

Či sa tvoja starosť o peniaze končí pri míňaní vreckového, alebo už zarábaš brigádami a platíš účty, isté je, že vedieť o peniazoch viac sa ti do života hodí. Poďme si najprv ujasniť základné pojmy.

Prvý krok správnym smerom

Peniaze nie sú len o nekonečnom cykle práce, výplaty, platenia účtov a žití z toho, čo zostane. Teda, nemusia byť. O tom, ako to bude často rozhodujú prvé kroky, ktoré spravíme, keď začneme zarábať.

Čo s tým teraz?

Dnes bolo spomenuté veľa teórie a nových pojmov a možno si vravíš – Na čo je mi to dobré, keď chodím do školy a svoje peniaze ešte neriešim? 

No, práve pre to, že keď vkročíš do mora financií, môže byť už neskoro. Už teraz niekde plávajú finančný žraloci, ktorí len čakajú kým zarobíš svoje prvé euro, aby ti ponúkli pôžičku, poistku alebo hypotéku, ktorá je výhodná hlavne pre ich provízie. Preto nič nepokazíš, keď sa o tom niečo naučíš vopred 🙂

Tvojou úlohou na dnes bude spoznať rozpočet vašej domácnosti. Zisti, aké príjmy do vášho domáceho rozpočtu tečú a aké výdaje z neho odchádzajú. Zhodnocujete nejaké financie investíciami? Kryjete náklady pôžičkami? Aké množstvo peňazí v rozpočte zostáva? Z toho všetkého sa môžeš naučiť, ako to funguje v praxi, z prvej ruky. Financie sú veľmi citlivá téma. Je možné, že sa stretneš s dobrými, ale aj zlými príkladmi. Preto maj pochopenie, ak s tebou napríklad rodičia nebudú chcieť o niektorých veciach hovoriť. Úlohou nie je domáce hospodárenie kritizovať alebo naprávať, ale sa z neho poučiť. Preto maj svoju myseľ otvorenú a využi túto jedinečnú príležitosť.

Pre lepšiu analýzu domáceho rozpočtu a hospodárenia môžeš použiť jednu z týchto aplikácii. Ktovie, možno to osvedčí a uľahčí prácu aj tvojim rodičom.

Tešíme sa na tvoje odpovede k zadaniam a príkladom. Môžeš nám ich odovzdať tu:

Použité obrázky pochádzajú zo stránky freepik.com