Svet okolo nás II.

Keď si pustíš správy, alebo si prečítaš nejaké noviny, tak nájdeš veľa smutných a negatívnych udalostí, ktoré sa udiali – smrť, chudoba, choroba, trestné činy… Keď sleduješ takéto správy, dlhodobo môžeš nadobudnúť pocit, že všetko vo svete sa zhoršuje. To však nie je pravda. 🙂

Hans Rosling je človek, ktorý sa vo svojom živote venoval práci s dátami a napokon napísal aj knižku – Moc Faktov a ukázal, ako sa bežný človek mýli pri vnímaní sveta okolo.Video z jeho prezentácie túto skvelú knižku síce nenahradí, ale dozvieš sa v ňom ako sa svet okolo nás zmenil za posledné desaťročia a prečo je dôležité o tom vedieť.

(vo videu sú české titulky)

Ak Ťa zaujíma test, ktorý Hans Rosling spomína v prezentácii, tak si ho môžeš spraviť (iba anglická verzia)

Aj keď sa to na základe každodenných správ nezdá, svet okolo nás sa zlepšuje – menej ľudí zažíva extrémnu chudobu, menej ľudí zomiera na odvrátiteľné choroby a rozdiely medzi jednotlivými sociálnymi vrstvami sa zmenšujú. Je ešte mnoho vecí, čo sa dá zlepšiť – ale vyzerá to tak, že sme na dobrej ceste.

Na záver Ti odporúčame spraviť si dve aktivity:

Aktivita 1:

Skús nájsť aspoň 5 vecí, ktoré považuješ vo svojom živote za samozrejmosť, no zároveň Tvoji rodičia v detstve o takých veciach/možnostiach ani nepočuli.

Aktivita 2:

Porozprávaj sa s nejakým kamarátom, čo nové si sa dozvedel vo videu. Napríklad by si mu mohol položiť pár otázok z testu Hansa Roslinga. 🙂

Od tohto týždňa budeme vydávať 2 sady týždenne. Pokračovanie Ťa čaká v nedeľu večer. 🙂

Tešíme sa na tvoje odpovede k zadaniam a príkladom. Môžeš nám ich odovzdať tu:

Použité obrázky pochádzajú zo stránky freepik.com