ÚVOD

Čaute!

Dnes sa pozrieme na vodu a elektrinu, ktoré používame u nás doma. Budeme odhadovať, ako je to vo svete s pitnou vodou. Samozrejme sa aj rozcvičíme. Tiež sa pozrieme na nové zlepšováky, ktorými prevedieme panáčika cez bludisko. Poďme na to!

DROBNÉ ÚLOHY

Denná spotreba

Počas dňa spotrebujeme vcelku veľa vody a elektriny. Vodu používame pri umývaní zubov, splachovaní, varení,… Elektrinu pri pozeraní televízora, nabíjaní telefónu, ale spotrebúva ju neustále aj chladnička. 

Opýtajte sa rodičov, kde môžete nájsť váš vodomer a elektromer. Zapíšte si, aké sú na nich hodnoty. A zajtra sa pozrite znova. 

Koľko studenej vody (prípadne aj teplej vody, ak máte rozdelené vodomery) a elektriny doma spotrebujete za deň?

Ako ušetriť

Už vieme, koľko energií spotrebujeme. Poďme spotrebu znížiť! Šetrenie energiou môže stáť nejaké peniaze, ale určite je priateľskejšie k životnému prostrediu. 

Kedy počas dňa používate vodu? Čo by ste mohli spraviť inak, aby ste jej minuli menej? Svoje nápady môžete veľmi jednoducho otestovať. Napríklad, ak si myslíte, že pri sprchovaní spotrebujete menej vody ako pri kúpaní, pozrite sa na vodomery pred a po sprche aj kúpeli a zistite, či sa to naozaj oplatí. V sprche zastavte vodu, keď ju nepotrebujete a zbytočne sa tam nezdržujte. 

Rovnako sa zamyslite aj nad elektrinou. Kedy ju používate? Ako by ste ňou šetrili? Napríklad, vraj je horšie, ak svetlo vypnete a o minútu znovu zapnete, ako keby zostalo zapnuté. Je to pravda?

ODHAD

Viete, že pitná voda ani dnes nie je úplnou samozrejmosťou pre každého človeka? Len tak si načapovať vodu z kohútika, nie je všade bežné a bezpečné. Skúste si tipnúť, koľko ľudí na svete vôbec nemá prístup k pitnej vode. Žiaľ, naozaj existujú aj takíto ľudia.

Druhá otázka je, v koľkých krajinách podľa vás nie je bezpečné piť vodu z kohútika. (Pritom ľudia môžu pitnú vodu čapovať mimo bytu alebo si ju kúpiť vo fľašiach, ale netečie im priamo doma.)

HÝB SA KAŽDÝ DEŇ!

SVIEČKA!

Čo tak naučiť sa robiť sviečku? Pozorne si pozrite inštruktážne video a šup to vyskúšať. Je vaša sviečka rovná alebo zohnutá? Ako dlho v nej vydržíte?

TÉMA TÝŽDŇA

Aj dnes pokračujeme ďalšou algoritmickou hrou. Tentokrát budeme chodiť cez bludiská.

V pondelok ste sa naučili, že kroky môžete opakovať pomocou cyklu, ktorému poviete, že ich má opakovať napríklad štyrikrát. Dnes v bludiskách opäť využijete pokyny ísť vpred a  otočiť sa. Pribudnú však podmienky a nový spôsob cyklenia pohybov. 

Podmienky sú celkom intuitívne. Napríklad, ak je tma, tak zasvieť.  Alebo ak je vpravo od teba cesta, otoč sa doprava.

Opakuj až kým nie je splnená podmienka – napríklad naberaj si lyžicu a dávaj do úst, až kým nie je tanier prázdny. Alebo choď vpred, až kým nie si v cieli.

Využitím týchto intuitívnych príkazov sa vám určite podarí dostať do cieľa. Držíme palce! 

ZÁVER

Tešíme sa, že riešite naše úlohy aj keď to vonku začína pripomínať leto. Neváhajte objavovať svet okolo vás aj priamo v prírode! Nové úlohy prinesieme opäť na pondelok. Majte sa!

Tešíme sa na tvoje odpovede k zadaniam a príkladom. Môžeš nám ich odovzdať tu: