ÚVOD

Čaute!

Dnes sa pozrieme, či máme doma nejaké poklady. Zamyslíme sa nad využitím zaujímavej veci a tiež si zatancujeme. Rozhýbeme svoje kreatívne myslenie a zahráme sa Algo zajačika. Poďme na to!

DROBNÉ ÚLOHY

Truhlica pokladov

Keď chceme zistiť niečo o minulosti, ideme do múzea. Môžme sa však niečo dozvedieť aj zo starého oblečenia alebo hračiek?

Napríklad v 90. rokoch minulého storočia ľudia nosili šušťákové súpravy, rifle na traky a na zápästiach náramky priateľstva. Hrali sa Dostihy a sázky, zbierali Céčka a skákala sa guma. V tej dobe prišlo na trh prvé PlayStation a každý ho chcel mať. Displej mobilného telefónu mal len dva riadky a podobal sa skôr na vysielačku. 

 

Zamyslite sa, čo je charakteristické pre našu dobu. Čo je “in”? Čo sa nosí a počúva? Čo by každý chcel mať? Premyslite si vaše veci sú typické pre túto dobu a o 50 rokov tu už nebudú. Napíšte si ich na papier. To sú poklady dnešnej doby. My ich spolu uschováme! 

Nájdite si krabičku, truhlicu pokladov. Postupne do nej vkladajte veci z vášho zoznamu (alebo danú vec nakreslite a vložte tam jej obrázok). Pri každej sa zamyslite, čím by mohla byť v budúcnosti nahradená. Túto krabičku si môžete odložiť alebo len odfotiť. O pár rokov, keď ju nájdete budete milo prekvapení, aké veci ste bežne používali 🙂 

Hádaj, čo som

Jedným z pokladov minulého storočia je tento nástroj /  zariadenie. Čo myslíte, čo by to mohlo byť? Na čo to ľudia používali? 

Malá pomôcka: prvýkrát sa tento nástroj / zariadenie objavil v roku 1968.

ŠTARTUJEME KREATÍVNE MYSLENIE

Schopnosť kreatívne myslieť sa môže prejaviť rôzne. Napríklad aj tým, že dokážeme opustiť nevyhovujúce riešenie a hľadať cestu k inému. Ide o flexibilitu, teda schopnosť zmeny v myslení, pružnosť a rôznorodosť myslenia. Tento týždeň si ju môžete potrénovať.

Testovačky na vecičky

Úloha: Ako rôzne vieme veci využiť? Na úlohu máte 5 minút. Na papier uveďte všetky možné spôsoby ako inak sa dá použiť nejaký predmet. 

Ukážka – plastový pohár: váza, kuchynská nádoba, odmerka, klobúčik na hlavu, atď.

Aké využitia nájdete pre prázdnu konzervu? 

Úloha: Posnažte sa pre predmet vymyslieť iba naozaj netradičné použitie. Môžete ho použiť alebo iba jeho časti. Nájdite aspoň 6 možností. 

Ukážka – hrebeň: netradične ho použijeme ako štetec na maľovanie rovných čiar, dierkovač, bodkovač, atď.

Nájdite netradičné použitia pre pero.

 

Testovačky na vecičky skúste s rôznymi predmetmi, napríklad dáždnik, futbalová lopta či hrniec. Nájdite úplne iné oblasti, v ktorých by sa dali použiť.Okrem trénovania flexibility sa aj zasmejete.

© Táto aktivita je pripravená v spolupráci s Kreatívne myslenie

HÝB SA KAŽDÝ DEŇ!

Naučte sa choreografiu a zaskáčte si! Čaká vás skvelá kardio zostava. Pokúste sa zopakovať, čo robia baby na videu. Zacvičte si túto rozcvičku každý deň a rozohrejte svoje telo!

TÉMA TÝŽDŇA

Tento týždeň sa budeme hrať, i keď možno trochu netradične.

Zahrajte si túto na prvý pohľad jednoduchú hru. Dajte zajačikovi inštrukcie kadiaľ má ísť, aby pozbieral všetky mrkvy. Urob krok, otoč sa doprava, zase krok a krok. Znie to ako hra pre malé deti. Zaujímavé to začne byť, keď nebudete hovoriť zajačikovi každý jeden pohyb, ale začnete niektoré sekvencie krokov opakovať. A takýto cyklus môže zase byť súčasťou ďalšieho cyklu! Podarí sa vám v rôznych leveloch získať medailu za najmenší počet použitých inštrukcií?

Skúste si to aj na papieri. Ako by vyzerali vaše inštrukcie, ak by mal zajačik prejsť celú takúto dráhu (začiatok na zelenom políčku)?

ZÁVER

Tešíme sa, že vás baví objavovať. Ak máte otázky, neváhajte a napíšte nám! Majte sa!

Tešíme sa na tvoje odpovede k zadaniam a príkladom. Môžeš nám ich odovzdať tu: