Neverbálna komunikácia II.

Včera sme sa prostredníctvom neverbálnej komunikácie zamerali na čítanie emócii a pocitov, preto sa dnes posunieme o level ďalej, a to na čítanie myšlienok. Nedostaneš tu však hotový návod ako na to, ale ukážem Ti pár trikov, ktoré ti môžu k tomu napomôcť.

Očný kontakt

Počas rozhovoru je prirodzené, že sa jeden druhému pozeráme do očí, pretože tam dokážeme nájsť mnoho ďalších informácií. Teraz sa preto bližšie pozrieme na očné zreničky.  

Očné zreničky o nás toho dokážu tiež veľa prezradiť. Pri veľkom svetle sa zužujú, aby si chránili sietnicu a počas tmy sa zase naopak zväčšujú, aby sme lepšie videli. Je to prirodzený reflex, ktorý nemôžeme ovládať. A práve takáto reakcia prebieha aj počas interakcie s ľuďmi. Keď sa nám niekto veľmi páči a máme k nemu kladný vzťah naše zreničky sú v jeho prítomnosti rozšírené. Keď sa z niečoho tešíme alebo sa pozeráme na niečo, čo sa nám páči a je nám príjemné, naše zreničky sú tiež rozšírené. Naopak, ak niekoho nemáme radi, dokonca sa na neho hneváme, naše zreničky majú oveľa menší priemer.

Aktivita:

Vyskúšaj si to v praxi. Vyber si niekoho, kto má svetlejšie oči, aby si vedel rozdiel lepšie odpozorovať. Skús túto osobu nejako potešiť, napríklad jej dones obľúbenú čokoládu alebo jej daj kompliment a pozoruj pritom jej zreničky. Ak túto osobu naozaj potešíš, mali by byť jej zreničky zväčšené.

Chceš zistiť, či osoba, ktorá sa ti páči, cíti k tebe rovnakú náklonnosť? Pozorne sleduj jej očné zreničky keď ste spolu a máš odpoveď.

Čítanie myšlienok

Všimol si si, že keď nad niečím premýšľaš tvoj pohľad niekam smeruje? A to kam smeruje nie je náhoda ale má to aj svoje odôvodnenie.

 

Ak myslíš, na nejaký obraz, oči smerujú nahor alebo priamo dopredu. Ak si predstavuješ nejaký zvuk alebo šum pozeráš sa do boku a pri myslení na nejaký pocit, dotyk, chuť alebo čuch, pohľad smeruje nadol. Podobne aj keď si niečo vymýšľame alebo si konštruuješ nejakú myšlienku, náš zrak smeruje do ľavej strany. Keď myslíme na niečo, čo máme uložené v pamäti naše oči smerujú do pravej strany. Takto napríklad vieš odhaliť keď ti niekto klame, keďže si musí vymyslieť nejakú výhovorku, pravdepodobne sa bude pozerať smerom doľava. Tu si daj však pozor na to, či daná osoba nie je ľavák. Môže sa stať, že to bude mať naopak.

Aktivita:

Posaď sa s nejakou osobou oproti sebe a povedz jej, nech si predstaví nasledovné:

Kráčaš v lese a zrazu tam uvidíš stáť srnku. Predstav si tú srnku čo najpresnejšie, aká je veľká, akú má srsť, aké parohy.

Teraz si predstav, že si v škole a zvoní zvonček a oznamuje koniec vyučovania. Vybav si presne ten zvuk.

Ako posledné si predstav ako ješ hamburger a omáčka ti tečie po brade a utieraš si ústa do servítky.

Predstavil si 3 situácie – srnku v lese, školský zvonček a omáčku na brade. Teraz si vyber jednu z týchto situácii a mysli na ňu.

Tvojou úlohou bude pozorne sledovať, kam smerujú oči pokusnej osoby. Ak sa pozerá smerom nahor, myslí na srnku, keď smerujú do boku, predstavuje si zvuk školského zvončeka. Ak myslí na tečúcu omáčku po brade, pozerá sa dolu.

Takáto schéma nemusí však sadnúť úplne na všetkých. Ak natrafíš na niekoho, kto reaguje odlišne, túto reakciu bude robiť zakaždým. Treba tiež brať do úvahy aj situáciu, keď zrovna niekto alebo niečo upúta našu pozornosť a budeme sa pozerať niekam inam.

Použité obrázky pochádzajú zo stránky freepik.com

Tešíme sa na tvoje odpovede k zadaniam a príkladom. Môžeš nám ich odovzdať tu: