ÚVOD

Čaute!

Dnes si obzrieme hurikány ale aj ďalší iný vír. Samozrejme si rozhýbeme aj naše telo a dokončíme tému argumentačných chýb. Poďme na to!

VIDEO

Na Slovensku sa občas objavia silné vetry alebo dokonca víchrice. Tie síce môžu mať nepríjemné následky ako popadané stromy alebo odfúknuté komíny, ale rozsah škôd sa nedá porovnávať s tým, keď sa niekade preženie hurikán. Viac o hurikánoch zistíte vo videu.

VODNÝ VÍR

Hurikán k nám našťastie nedôjde, no taký neškodný vodný vír si vieme spraviť jednoducho vo fľaši. Na experiment budete potrebovať iba jednu väčšiu fľašu (aspoň 1 liter) a stopky.

Kedy vytečie voda z fľaše rýchlejšie?

  1. Keď ju otočíte hore dnom a pevne držíte?
  2. Keď ňou po otočení hore dnom začnete robiť krúživý pohyb, ktorým vytvoríte vo fľaši vír?

Najskôr si tipnite, čo bude rýchlejšie. Následne si to viete jednoducho overiť. Ak chcete byť ekologickí a nemíňať veľa vody (hlavne pri opakovaných pokusoch), tak odporúčame ešte aj misku a lievik, vďaka ktorým si vyliatou vodou opäť naplníte fľašu.

Ktorý spôsob je teda rýchlejší? Čím by to mohlo byť?

Čo sa nachádza v tej časti fľaše, z ktorej už voda vytiekla? A ako sa to tam dostane?

HÝB SA KAŽDÝ DEŇ!

Karate! 

Zopakujte si, čo ste sa tento týždeň naučili z karate, či už kardio rozcvičku alebo techniku kopov a úderov. Zaujalo vás toto bojové umenie? Jeho prvky sa dajú využiť aj pri sebaobrane!

TÉMA TÝŽDŇA

Zatiaľ sme analyzovali 4 chyby – útok na osobu (ad homine), klzký svah, argument autoritou a strašiaka. Dnes sa pozrieme ešte na jednu chybu a takisto pripájame kvíz, v ktorom nájdete vtipné videá s týmito chybami.

Falošná dilema je tvrdenie, že existujú iba 2 možnosti a ty si z nich musíš vybrať, pričom reálne existuje viacero možností. Typicky jedna z tých možností je evidentne niečo zlé a o tej druhej možnosti sa ťa snaží oponent presvedčiť.

Braňo má cez leto novú brigádu - robí podomového predavača encyklopédií (aj keď si to na Slovensku asi neviete predstaviť, v USA naozaj takáto práca existuje). Pozrite si typický rozhovor po tom, čo niekomu zazvoní pri dverách. Ktorý Braňov argument najviac zapôsobil na oslovenú pani? A prečo myslíte, že bol nesprávny a vyvolal falošnú dilemu?

Braňo použil typický obchodný trik - tvrdí, že buď bude mať ponúkané knihy v knižnici alebo jej nezáleží na budúcnosti detí. Tvári sa, ako by iná možnosť neexistovala. Druhá možnosť je evidentne zlá, veď snáď každému rodičovi záleží na budúcnosti jeho detí. Na základe Braňového argumentu, existuje jediná správna možnosť a to, že si tie encyklopédie proste musí kúpiť.

V skutočnosti existuje množstvo iných možností - rodičovi môže záležať na budúcnosti jeho detí a kúpi im iné knihy alebo ich bude podporovať vo vzdelávaní a rozvoji úplne iným spôsobom (dobrou školou, krúžkami, kvalitne stráveným časom spolu s dieťaťom a pod.). Týmto mohla Alice argumentovať a kúpu encyklopédií ešte zvážiť na základe iných parametrov. 

Aby ste si mohli vyskúšať rozpoznať všetky argumentačné chyby z tohto týždňa, pripravili sme si pre vás krátky video-príbeh pomocou aplikácie Kahoot. Dokážete na ňom identifikovať argumentačné chyby postáv?

Tak ako vám to išlo? Na to, aby ste sa zlepšili v argumentácii, tak je dôležité si argumentačné chyby všímať u seba aj u iných. A keď si ich všimnete u iných, nebojte sa ich na to upozorniť. 

ZÁVER

Tešíme sa, že riešite naše úlohy! Nezabudnite, že od budúceho týždňa budeme pridávať nové aktivity vždy na pondelok a štvrtok. Užite si krásny víkend!

Tešíme sa na tvoje odpovede k zadaniam a príkladom. Môžeš nám ich odovzdať tu:

Obrázky použité v tomto príspevku pochádzajú z vlastných zdrojov, alebo http://www.pixabay.com/