Neverbálna komunikácia I.

Okrem vyslovených viet komunikujeme toho omnoho viac ako si možno uvedomujeme a preto sa dnes bližšie pozrieme na neverbálnu komunikáciu. Postoj nášho tela a výraz tváre toho o nás môže veľa prezradiť. Vďaka mimike vieme vyčítať z tváre rôzne emócie, ako je radosť, prekvapenie, hnev, smútok, či znechutenie. No existuje omnoho viac gest, ktoré robíme podvedome a druhí ľudia si ich môžu rôzne interpretovať.

Príklad často používaných gest a ich interpretácia:

Prekrížené ruky pred hrudníkom = neistota, kŕčovitosť alebo mi je zima
Obracanie sa ramenom od rozprávajúceho = odmietanie informácie alebo sa ponáhľam
Otvorené dlane = ústretovosť, pripravenosť
Časté dotyky nosa, brady, úst = rozpačitosť, nervozita, svrbí ma nos
Pohrávanie sa s vlasmi alebo nejakým predmetom = nervozita alebo žuvačka vo vlasoch

Je dôležité brať do úvahy aj celý kontext situácie. Osobe s prekríženými rukami môže byť tiež zima, ak stojí dlho vonku bez bundy alebo ak si počas rozhovoru niekto trie ruky, nemusí to hneď niečo znamenať, no v prípade, že zmeníš tému a vtedy to začne robiť, môže to už znamenať nervozitu alebo nadšenie z danej témy.

Aktivita:

Máš tiež nejaké zaužívané gestá, ktoré často robíš? Zamysli sa nad nimi a skús si ich pre seba interpretovať. V akej situácii, tieto gestá robíš? Ako sa pri tom cítiš? Skús si všímať tieto gestá počas rozhovoru s ďalšími osobami, možno sa ti podarí odhaliť viac než to, čo osoba hovorí.

Zrkadlenie

Naše emócie a pocity sa teda prejavujú na povrchu prostredníctvom držania tela a mimiky. Cítime sa šťastne, tak sa usmievame ale môžeme sa začať cítiť šťastne preto, lebo sa začneme usmievať? Funguje to aj naopak? Áno, funguje. Naše držanie tela a výraz tváre dokáže ovplyvniť naše myšlienky a pocity. 

Rovnako tak dokážeme na naše pocity naladiť aj našich priateľov. Určite si to už zažil, keď prišiel do partie niekto so zlou náladou a dokázal ňou postupne nakaziť aj ostatných. Takže, ak chceš vedieť dať takúto pokazenú náladu do poriadku, natrénuj si nasledovnú aktivitu. Táto technika sa nazýva zrkadlenie. Počas rozhovoru zrkadlíš pohyby tela osoby, s ktorou sa rozprávaš. Postupne však začneš robiť gestá ty a môžeš tak osobu naladiť na svoju náladu. Zrkadlenie nám pomôže naladiť sa na rovnakú vlnu a vcítiť sa do kože osoby, s ktorou sa rozprávame. Komunikácia tak môže byť efektívnejšia a príjemnejšia.

Aktivita:

Počas rozhovoru s kamarátom si všímaj pohyby jeho tela a pomaly ich začni opakovať avšak veľmi opatrne a s pár sekundovým oneskorením. Ak má položené ruky na stole, polož si ich tiež. Keď si podoprie hlavu rukou, urob to isté no o pár momentov neskôr. Nie je to jednoduché, keďže nechceš, aby si daná osoba všimla, že po ňom gestá opakuješ, no časom môže dôjsť ku vzájomnej synchronizácii. Ak cítiš, že ste na rovnakej vlne, skús prebrať velenie a urob nejaké gesto ty. Napríklad sa bližšie nakloň nad stôl alebo si skríž ruky. Ak osoba spraví rovnaké gesto, naladil si ju na svoju vlnu.

Táto aktivita nie je práve jednoduchá, preto začni najskôr so zrkadlením hlasu a neskôr pridaj ostatné gestá. Bude to chcieť trochu tréningu, no výsledok ti môže priniesť pozitívne výsledky. Ľudia sa s tebou budú cítiť príjemne a môžeš si tak rýchlejšie získať sympatie pri zoznamovaní s novými ľuďmi.

Použité obrázky pochádzajú zo stránky freepik.com

Tešíme sa na tvoje odpovede k zadaniam a príkladom. Môžeš nám ich odovzdať tu: