Ak ešte svoj unikátny kód nemáš, tak ho získaš tu:

https://ucimsadoma.sk/prihlasovanie/.

Tvoj kód ti umožní odovzdávať odpovede na úlohy. Za ne získaš cenné odznaky.

Učím sa doma 32: Čo všetko určuje kadiaľ pôjdu cesty?

Prinášame vám posledné aktivity pred predĺženým víkendom. Otvorte si úlohy, ktoré sa vám najviac pozdávajú a pustite sa do skúmania.

Milí rodičia a žiaci 1.stupňa!

 Predstavujeme vám výzvy na ďalší týždeň, ktoré sú určené pre 1.-4.ročník. Tento týždeň máme pre vás opäť výtvarnú výzvu. Pozri si videjko a rozhodni sa, či sa pustíš do oboch výziev alebo si vyberieš len jednu. Potešíš nás, keď sa so svojím výtvorom s nami podelíš- pošli nám ho na prvy.stupen@ucimsadoma.sk do štvrtku 7.5.2020.

Nech sa páči, videjko s výtvarnou výzvou- Ľudovít Fulla:

  1. Vymysli si vlastný kroj, ktorý je typický pre vašu rodinu alebo miesto, kde bývate. Kroj nakresli alebo ho vyrob a odfoť nám ho, prípadne odfoť seba v ňom.

2. Namaľuj pohľad z tvojho okna v podobnom štýle ako maľoval Fulla. Aké farby používal? Obrázok nám odfoť a pošli.

ÚVOD

Čaute!

Dnes tu máme úplne nové perspektívy. Konečne sa môžeme zahrať s jedlom! Tiež si započítame, zacvičíme a využijeme svoje schopnosti práce s mapou. Tak poďme na to!

DROBNÉ ÚLOHY

Na perspektíve záleží

Poriadne si prezrite tento obrázok. Kde je hore? Kam vedú jednotlivé schody?

Meno autora je M. C. Esher. Pomocou práce s perspektívou (dĺžka čiary, veľkosť uhlov), tieňov a orientácie postáv dosiahol optický klam. Prirodzene, pri pohľade na dvere očakávate, kde je podlaha a kde je strop (vrch).

Pozrite si aj ďalšie jeho diela napríklad na odkaze: 

Ak niekedy budete na výlete v Holandskom Den Haag, určite navštívte jeho múzeum. Nájdete tam interaktívne hračky 🙂

Mekorama

Pri perspektívach ešte zostaneme. Poriadne si pozrite predchádzajúce dve fotky. Vidieť, že pri jednom z uhlov fotky nám vznikol “trojuholník”.

Na podobnom princípe vytvorili herný developer Martin Magni. Ponorte sa do sveta na podivnej planéte. Pomocou rôznych uhlov pohľadu prejdete s postavičkou cez sadu výziev. Odporúčame aj so zvukom! 🙂

Link na Google play store:

Link na Apple store:

Oficiálna stránka:

Jedlé umenie

Umenie sa dnes môže vytvárať skutočne z hocičoho. Určite ste už všeliaké diela vytvorili. Kreslili ste obrázky, vytvárali postavičky z plastelíny, lepili a strihali. Dnes si skúsite vytvoriť obrázok z jedla! Umyte si predtým poriadne ruky, aby ste ho mohli zjesť. Možno by takto pekne naaranžovaný olovrant potešil aj maminu na Deň matiek (už túto nedeľu!).

Môžete použiť ovocie, zeleninu, ryžu, plátky syra, šunky, uvarené vajíčka, cukríky, čokoľvek. Vyhrajte sa s tvarmi a zapojte svoju fantáziu. Pár krásnych inšpirácií:

Svoje chutné diela odfoťte a pošlite nám na druhy.stupen@ucimsadoma.sk.

PRÍKLAD

Ferdinand sa nachádza na štvorčekovej sieti, ako vidíš na obrázku. Chce sa po nej poprechádzať. V jednom kroku môže prejsť na ľubovoľný štvorček, ktorý stranou susedí so štvorčekom, na ktorom sa nachádza. Ferdinand chce každý štvorček navštíviť najviac raz a vrátiť sa do štvorčeka, kde začal. Dokáže prejsť všetkými políčkami? Ak nie, koľko najviac políčok (vrátane toho, kde začne a skončí) dokáže Ferdinand navštíviť?

HÝB SA KAŽDÝ DEŇ!

Nedávno ste skúšali nohou “chytiť” rôzne predmety. Teraz potrénujte kreslenie a písanie nohou. Zoberte si čistý papier a ceruzku alebo pero. Položte papier na zem, postavte sa a nohou naň skúste napísať svoje meno alebo niečo nakresliť. Potom vystriedajte nohy. Ktorou vám to išlo ľahšie? Môžete vyskúšať aj po sediačky. Ide to?

TÉMA TÝŽDŇA

Mapám venujeme ešte zopár zamyslení. Zatiaľ sme zistili, že druhov máp je naozaj veľa, že každá mapa má svoju mierku a pozreli sme sa, kadiaľ vedú cesty medzi mestami.

Dnes sa pozrite na dve mapy. Jedna zachytáva Česko a druhá Slovensko. Nájdite rozdiely v cestnej sieti. Mohli by byť spôsobené rozdielmi v prírodných reliéfoch? A čo ďalšie pri ich plánovaní hralo rolu?

Mapa 1

Mapa 2

ZÁVER

Pre tento týždeň sa s vami lúčime. Aj my sme zvedaví. Preto sa radi pozrieme na vaše nápady, výtvory, odpovede a zdôvodnenia. Pošlite nám ich do soboty. Želáme krásny víkend!

Tešíme sa na tvoje odpovede k zadaniam a príkladom. Môžeš nám ich odovzdať tu:

Logika na pracovnom pohovore

Znie to neuveriteľne, no aj na pracovných pohovoroch sa často môžete stretnúť s logickými úlohami. A to dokonca vo veľmi rôznorodých pracovných pozíciách. Buďte na ne určite pripravení, ak sa niekedy budete snažiť získať prácu v IT, consultingu, financiách, alebo aj pozíciu v menežmente.

Pomocou nich vaši možní budúci zamestnávatelia zisťujú, či viete dospieť k správnemu výsledku na základe informácií, ktoré máte. Medzi takéto otázky patrí napríklad:

  • Prečo je poklop kanála najčastejšie kruhový?
  • Koľkokrát denne sa stretnú hodinové a minútové ručičky na hodinkách?
  • Predvčerom mala Anička 17 rokov. Budúci rok bude mať 20. Aký je jej dátum narodenia?
  • Ktorý bol najvyšší vrchol na Zemi pred tým, ako ľudia objavili Mt. Everest?

Pomocou iných je možné posúdiť vašu schopnosť uvažovať v neznámych situáciách, poprípade vašu kreativitu. V týchto úlohách neexistuje (alebo nie je známa) správna odpoveď. Dôležitý je váš spôsob uvažovania. Skúste porozmýšľať nad nasledujúcimi otázkami:

  • Koľko zubných kefiek sa predá vo vašom okresnom meste za rok?
  • Koľko tenisových loptičiek sa zmestí do Boeingu 737?
  • Koľko kilogramov vážia všetky autá, ktoré na Zemi dnes vyrobili?

Tieto otázky sa často nazývajú aj Fermiho problémy. Pod týmto názvom ich môžete taktiež nájsť na internete.

Na niektoré otázky však musíte mať aspoň základné znalosti z matematiky.

  • V jednej krajine je snom všetkých rodičov mať dcéru. Ak sa im narodí dievča, sen si splnili a už žiadne iné deti nemajú. Ak sa im narodí chlapec, majú aj ďalšie deti – pokým sa im nenarodí dcéra. Aký je pomer chlapcov a dievčat v tejto krajine?
  • Na párty sa zišlo 30 ľudí – 15 párov. Pri uvítaní si niektorí ľudia potriasli rukou. Nik si nepotriasol rukou so svojím partnerom alebo partnerkou. Vieme, že 29 ľudí si potriaslo ruku s iným počtom ľudí. (Čiže len jeden z prítomných si mohol potriasť ruku s piatimi ľuďmi, takisto najviac jeden človek si potriasol ruku so 17 ľuďmi). S koľkými ľuďmi si potriasol rukou posledný, tridsiaty človek?

Svoje odpovede nám neváhajte napísať.

Budeme radi, ak sa s nami podelíš o svoje skúsenosti.

Milí seniori

Aktivity od iniciatívy Seniori v pohybe o.z. vám určite spríjemnia deň!

Predošlé zadania a odpovede