Na tento týždeň sme si pre teba pripravili niečo celkom nové. Aj naďalej ti chceme prinášať nové, zaujímavé témy, no aby sme sa v nich mohli ponoriť o niečo hlbšie, rozhodli sme sa vyskúšať formát celotýždňových minikurzov na pokračovanie. Dúfame, že sa ti budú páčiť!

Ako zvládnuť všetky povinnosti

Tiež máš niekedy pocit, že ťa pohlcuje obrovské množstvo úloh a povinností? Máš niekedy obavy, či stihneš dokončiť všetko včas, alebo či si na niečo nezabudol/la? Obávam sa, že s podobnými pocitmi sa stretávame všetci. A v situácii, ktorú tu máme teraz, to môže byť ešte o niečo náročnejšie. Nie je to však problém, s ktorým by sa nedalo nič robiť.

Ako sa dostať zo začarovaného kruhu?

Dobrou správou je, že existujú rôzne techniky a stratégie, vďaka ktorým si môžeme lepšie zorganizovať čas a efektívnejšie pracovať s našou energiou. Osvojiť si ich môže ktokoľvek a kedykoľvek. Čím skôr s tým však začneme, tým jednoduchšie to bude. Veľmi podobne, ako sa môžeme trénovaním zlepšovať v sebadisciplíne a sústredenosti, sa totiž môžeme „zlepšovať“ aj v impulzívnom správaní a zlozvykoch, ktoré sa neodúčajú jednoducho. 

Osvojenie praktických techník a posilňovanie sebadisciplíny ti môže pomôcť nielen pri zvládaní ročníka bez zbytočného stresu, ale aj pri akejkoľvek inej činnosti, ktorá ťa zaujala a chceš sa jej venovať.

V priebehu nasledujúceho týždňa sa budeme venovať týmto témam:

Zoznamy naše každodenné

Na úvod začneme niečím veľmi jednoduchým, čo pravdepodobne už aj dávno používaš – zoznamom úloh, alebo takzvaným to-do listom. Ide o nástroj, ktorý nám pomáha zapamätať si dôležité úlohy, bez toho aby sme ich museli držať v hlave (čoho môže byť niekedy skutočne veľa), pomáha nám zorganizovať si myšlienky pri plánovaní a pomáha nám vytvoriť si celistvý prehľad o všetkom, čo nás čaká. 

Predpokladom spoľahlivého zoznamu je, aby bol vždy poruke (ak si úlohu nezapíšeme hneď po jej získaní, hrozí nám, že si ju už nezapíšeme vôbec) a aby bol vždy prehľadne zorganizovaný (aby sme bez rozmýšľania vedeli kde čo hľadať a čo kam zapísať). Ak si šikovný, tak sa ti tieto dve podmienky podarí ustrážiť aj v papierovom zápisníku. Ak uprednostňuješ digitálne riešenie, odporúčame ti vyskúšať si napríklad aplikáciu Todoist.

Todoist je jednoduchý, ale zároveň veľmi robustný nástroj na správu úloh, ktorý už vo svojej bezplatnej verzii ponúka asi všetko, čo človek môže bežne potrebovať.

  • Nové úlohy v ňom môžeš pridávať rýchlo a intuitívne
  • Bohaté možnosti kategorizácie ti pomôžu udržať si perfektný prehľad
  • Farebnými vlajkami môžeš rozlišovať dôležitosť jednotlivých úloh
  • Úlohy môžeš mať synchronizované na všetkých tvojich zariadeniach

Osobný kalendár

Popri aplikácii na správu úloh sa ti môže zísť aj bežný kalendár. Používanie kalendára má podobný efekt ako používanie zoznamu úloh, no slúži hlavne na záznam dôležitých termínov a udalostí viazaných na konkrétny deň. Vyžaduje si však aj určitú svedomitosť pri používaní. Na kalendár sa môžeme spoľahnúť len keď vieme, že v ňom nič dôležité nechýba.

Ak si s týmito pomôckami ešte náhodou nepracoval, vyskúšaj si to teraz. Začať môžeš napríklad so školskými úlohami a termínmi na tento týždeň. Ak tieto pomôcky už využívaš, možno by nebolo na škodu si v nich trochu upratať, alebo ich o niečo lepšie preorganizovať.

Budeme veľmi radi, keď nám dáš vedieť ako ti to ide.